Eşanjör Nedir

Esanşör nedir, ne işe yarar

Esanşörler, diğer bir deyişle ısı değiştiriciler birçok sektör için hayati önem taşıyan aletlerdir. Bir akışkandan diğerine ısı transfer etmek için üretilen bu ürünlerde gelişen teknoloji ile birlikte değişime uğruyor. Kullanım alanları arttıkça ve verimlilik beklentisi yükseldikçe, esanşörlerde de buna bağlı bir gelişim ve yenilenme süreci gözlemleniyor.
Esanşör bir motor ya da makinanın daha verimli çalışmasını sağlayan kilit parçalardan birisi olarak biliniyor. Doğalgaz kombilerinden buzdolabına, otomobil radyatörlerinden petro-kimya sanayi ve rafinerilerde kullanılan bu aletler sayesinde farklı sıcaklıktaki iki sıvının birbirine karışmadan ısı transferi yapması sağlanıyor.

Esanşör tedariki konusunda sektörün öncü markalarından birisi olarak Alfa Laval biliniyor. Her zaman müşterilerine en yüksek verimlilik ve güvenilirlikle çalışan yeni nesil ısı esanşörleri serisi sunuluyor.

Esanşör nasıl çalışır

Esanşör farklı iki sıvının birbirine karışmadan ısı transferi sağlayan ısı değiştiricilere verilen isimdir. Farklı çalışma prensiplerine sahip esanşör çeşitleri vardır. Ancak çalışma prensipleri farklı olsa da esanşörlerin çalışma mantığı tüm sistemlerde aynıdır.

Esanşör gövdesinde bağlantı noktaları ve plakalar vardır. Ve bağlantı noktalarından plakalara doğru hareket eden akışkanları yönlendiren contalar bulunur. Bir plakanın ön yüzeyi bir sıvı ile temas ediyorken, diğer yüzeyi farklı bir sıvı ile temas eder. Böylece sıvıların birbirine karışması engellenir. Akışkan sıvılar sistem içerisinde kesinlikle aynı plaka boşluğuna yönlendirilmez ve bu işlev plaka contaları sayesinde yapılır.

Aynı plakanın iki yüzeyinde de farklı sıcaklıklarda sıvılar bulunur. Her zaman yüksek ısılı olan sıvının sıcaklığı plakanın diğer tarafından bulunan ve daha düşük ısıda olan sıvıya geçecektir. Isısı düşük olan sıvı yüksek sıcaklığı absorbe edecek ve kendi ısısını bu şekilde yükseltecektir. Bu ısı alışverişi sayesinde istenilen ya da hedeflenen sıcaklık değişim değerine ulaşabilmek için gereken plaka adetleri ve ebatları belirlenecektir. Alfa Laval eşanjör sayesinde maksimum verimlilikte bir ısı değişimi elde ediliyor.

Farklı yoğunluk ve viskositelerdeki sıvıların ısıtılıp soğutulması için birçok farklı sektörde kullanılan en uygun plakalı eşanjör fiyatları Alfa Laval markası ile müşterilerine sunuluyor.

Bu gönderiyi paylaş