Borulu ve Plakalı Isı Eşanjörlerinin Karşılaştırması

Konstrüksiyona Göre Sınıflandırma

Borulu Eşanjörler;

Bu tip eşanjörler, petrol rafineleri ve diğer büyük kimyasal prosesler içeren tesislerde en yaygın kullanılan eşanjörlerdir.
Çift borulu eşanjörler, gövde borulu eşanjörler, burgulu borulu eşanjörler.

Plakalı Eşanjörler;

Plaka boyutu ve plaka sayısı, içinden geçen akışkanın debisine, fiziksel özelliklerine, basınç düşümlerine, giriş-çıkış sıcaklık değerlerine ve istenen maksimum mukavemet değerine göre belirlenir. Plakalı eşanjörlerin en büyük özelliklerinden birisi plakaların kolayca eklenip çıkarılabilmesidir. İstenilen mukavemet değerine göre plaka arttırılarak veya azaltılarak yeni şartlara uygun hale gelmektedirler. Plakaların kolayca sökülebilmesi sayesinde plakalı eşanjörlerin temizlenmesi tahmin edildiğinden çok daha kolay yapılmaktadır.
Plakalı eşanjörler patentli plaka dizaynlarından oluşturulan yüksek türbülanslı akıştan dolayı borulu eşanjöre göre daha verimlidir. Malzeme ağırlığı olarak borulu eşanjöre göre daha hafiftir ve daha ucuzdur.

Sökülebilir tip eşanjörlere göre %25 borulu tip eşanjörlere göre de 10 kat fazla verime sahiptirler. Boyut olarak ise borulu tip eşanjöre oranla %5-10’u kadar hacmi kaplarlar ve de daha hafiftirler.1 C ‘lik sıcaklık değişimlerinde bile verimli olarak çalışmaktadır.

Contalı plakalı eşanjörler, kaynaklı plakalı eşanjörler, spiral eşanjörler, lamel tipi eşanjörler.

Bu gönderiyi paylaş