Alfa Laval, yeni nesil contalı plakalı ısı eşanjörleri serisi ile yeni standartları belirliyor

 

Contalı plakalı ısı eşanjörlerinin genel tasarımı ve işlevi, yaklaşık otuz yıldır neredeyse hiç değişmedi. Alfa Laval verimlilik, güvenilirlik ve servis olanağında yeni standartlar belirlemeyi vadeden yeni nesil ısı eşanjörlerinin lansmanı ile artık bu durumu değiştirmeyi hedefliyor.

Bugün contalı plakalı ısı eşanjörler, tüm dünyada sayısız şirketin günlük operasyonlarının vazgeçilmez bir parçası. Bu üniteler uzun süredir neredeyse hayal edebileceğiniz tüm sektörlerde standart bir ekipmanken Alfa Laval, sürekli iyileştirme için bir fırsat gördü. Birkaç yıldır da şirket, plakalı ısı eşanjörlerinin müşterilerin süreçlerinde nasıl daha fazlasını sunabileceğini daha iyi anlamak için müşteriler ile birlikte çalışıyor.

Alfa Laval’de contalı plakalı eşanjörler Araştırma ve Geliştirme Bölüm Başkanı olan Carina Resare, konuyla ilgili şunları dile getirdi: “Isı eşanjörlerinin tasarımını yeniden düşünürken geliştirme süreci, tamamen müşterilerimizin ihtiyaçlarına ve geri bildirimlerine göre şekillendirildi.” dedi ve devam etti: “Günümüzde sektör, bakımı kolay, güvenilir ve daha verimli ısı eşanjörleri talep ediyor. Ve müşterilerimizin birçoğu, çalışan güvenliğini artırmaya ve faaliyetlerinin çevresel etkilerini azaltmaya gittikçe daha fazla odaklanıyor. Biz de bu yeni nesil ısı eşanjörlerinde tam da bu hedeflere yönelik bir dizi tasarım özelliği ekledik.”

Sürdürülebilir üretkenlik için daha yüksek verimlilik

Carina’nın ürün geliştirme ekibinin ana odağı, müşterilere üretimde enerji verimliliğini artıracak çözümler sunmaktı. Carina şöyle açıklıyor: “Daha verimli bir ısı eşanjörü yaratma sürecinin iki kolu var. Tortu oluşumunu minimuma indirirken ısı aktarımını maksimuma çıkarmanız gerek.”

Yeni nesil ısı eşanjörleri, Alfa Laval’in CurveFlow™ çözümü gibi tam da bunu yapan bir dizi özellik ile donatılmıştır. CurveFlow™, dağıtım alanını optimize ederek tüm plaka genelinde ortamın daha dengeli akışını sağlamak için geliştirilmiş benzersiz bir plaka tasarımıdır. Bu, ölü nokta olasılığını ortadan kaldırarak tortu oluşumu riskini azaltır.

Carina, sözlerine şöyle devam ediyor: “Rakipsiz verimlilik seviyesi ile ısı eşanjörü, daha bile kompakt bir ünite anlamına gelecek şekilde daha az plaka kullanarak çalışır. Zaman içinde de daha az yedek parçaya ihtiyaç duyar ve daha az enerji tüketir ki bu hem para tasarrufu sağlar hem de çevre için iyidir.”

Güvenilir ve güçlü

Contalı plakalı tasarımı yeniden düşünürken Alfa Laval, aynı zamanda uzun yaşam döngüsü boyunca güvenilir operasyonu sağlamaya da çalıştı. Carina şöyle açıklıyor: “Müşterilerimizin çoğu için ısı eşanjörü, süreçlerinin hayati bir parçası. Üniteleri arızalanırsa üretim, durma noktasına gelir ki bu da oldukça maliyetli olabilecek bir aksamaya neden olur.”

Alfa Laval’in benzersiz beş noktalı hizalama sistemi, yeni nesil ısı eşanjörlerinin güvenilir performansına katkı sağlayan özelliklere bir örnektir. Paket sıkıştırıldığında ve ünite çalışırken tüm plakaları hep birlikte doğru konumlarında tutacak şekilde her plakanın üstünde üç ve altında iki destek noktasından oluşur.

Beş noktalı hizalama sistemleri, plansız durmalara neden olabilecek sızdırmayı önler. Aynı zamanda temizlik ve bakım için plakaları tek tek daha kolay çıkarma gibi bir ek avantaj da sunar. Dahası tasarım, ünite kapatıldığında plakalardaki kenar gezmelerini ortadan kaldırır, vidalanmış plaka konumlandırılmasından doğan hasarlara karşı koruma ve daha rahat taşıma olanağı sunar.

Düşük sıcaklıklı sudan suya görevlerden en zorlu endüstriyel uygulamalara kadar çeşitlilik gösteren çok çeşitli uygulamalar için geliştirilmiş modeller ile Carina, yeni serinin Alfa Laval müşterilerinin titizlik isteyen standartlarını karşılamaya devam edeceğine inanıyor: “İdeal olarak ısı eşanjörü, müşterilerimizin unutabilecekleri bir konu olmalı ve eşanjör yapması gereken işi güvenilir bir şekilde yapmalı.”

 

Daha kısa servis aksama süresi

Plakalı yapının arkasındaki konsept, inceleme veya bakım gerektiğinde ısı eşanjörlerini açıp kapatmayı kolaylaştırır. Bununla beraber Alfa Laval, müşterilerinden defalarca bazı alternatif çözümlerin ünite servisini, zor ve zaman alıcı bir süreç haline getirdiğini duymuştur.

Carina, “Servis ne kadar uzun sürerse, ekipman o kadar uzun süre çalışamaz halde kalır.” dedi ve devam etti: “Bu nedenle contalı plakalı ısı eşanjörlerimizin bakımını öncesinden daha bile kolay ve hızlı hale getirecek adımlar attık.”

Alfa Laval’in yeni nesil ısı eşanjörleri serisindeki yeni özellikler arasında servis için plakaları açma, kapama ve çıkarma sürecini kolaylaştırmak üzere özel olarak geliştirilmiş çözümler yer alır. Bunlara plakaya daha sıkı tutunan ve temizlik, bakım sırasında düşmeyen iyileştirilmiş, sağlam tasarımlı ClipGrip™ conta da dahildir.

Carina, “ClipGrip™ da contalarının karışmasını engelleyerek yeniden conta yerleştirme sürecini kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştır. Ve sağlam yapı, en başta contalarının kırılma riskini daha düşük hale getirir. Yani müşterinin contayı sık değiştirmesine ihtiyaç kalmaz.” dedi.

Gelecek için termal standartları

Yeni nesil serinin lansmanının önümüzdeki üç yıl boyunca sürmesi planlanmıştır. İlk dalgada ise şu üç model yer alacaktır: Alfa Laval T8, Alfa Laval T35 ve Alfa Laval T25. 2018 – 2019 yılları boyunca, yani 2020’ye kadar sürekli olarak yeni modelleri çıkacak. Alfa Laval endüstriyel plakalı ısı eşanjörü serisinin tamamı, bu yüksek performanslı ürünler ailesinin bir parçası olacak.

Carina, sözlerine şöyle devam etti: “Bu yeni nesil ürünleri tasarlamaya başladığımızda amacımız, engin ısı eşanjörü deneyimimiz boyunca geliştirdiğimiz en iyi teknoloji ile tamamen yeni çözümleri birleştirmekti.” Sonuç da bize göre bugün piyasadaki en modern endüstriyel plakalı eşanjör serisi oldu.”

Alfa Laval Hakkında          

Alfa Laval, kilit öneme sahip ısı transferi, ayrım ve sıvı işleme teknolojilerine dayanan uzmanlık ürünleri ve mühendislik çözümleri alanlarında dünya çapında faaliyet gösteren lider bir tedarikçidir.

Şirketin ekipmanları, sistemleri ve servisleri, müşterilerine süreçlerindeki performanslarının optimizasyonunda yardımcı olmak üzere özel olarak tasarlanmaktadır. Bu çözümler, gıda ve içecek, kimyasal ve petrokimyasal, ilaç, nişasta, şeker ve etanol üretimi sektörlerinde ürünlerini ısıtmaları, ayırmaları ve taşımaları için yardımcı olmaktadır.

Alfa Laval’in ürünleri aynı zamanda, enerji santrallerinde, gemilerde, petrol ve gaz arama aramalarında, makine mühendisliğinde, madencilikte ve atık su arıtma ile konfor iklim ve soğutma uygulamalarında kullanılmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş